ikona zadzwon

Dietetyka

Kontrolować możemy dwie rzeczy – to, co wkładamy do ust i nasze myśli. Już od dziś możesz zacząć się tego uczyć…

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej żywienie to kształtowanie odpowiednich nawyków, które nie są kolejną dietą na chwilę, ale zmianą, która powinna być stosowana przez całe życie.

Nie ma jednej dobrej diety dla wszystkich. Każdy z nas potrzebuje indywidualizacji zaleceń w terapii żywieniem. Jest to zależne od tego, na jakim etapie życia jesteśmy, w jakim klimacie żyjemy, czy jesteśmy w pełni sił psychofizycznych, czy jednak cierpimy na jakieś dolegliwości. Nasze narządy czasami potrzebują wzmocnienia, a niekiedy „uspokojenia” pożywieniem.

Terapia żywieniem

Zdarza się, że na pewien okres niektóre produkty należy wyeliminować z codziennego jadłospisu, by przywrócić harmonię organizmu. Terapia żywieniem wg TCM opiera się w dużej mierze na ziołach i roślinach, które pozytywnie oddziałują na narządy w ciele człowieka. Wieloma przyprawami i ziołami możemy wzbogacić nasze talerze, pobudzając nie tylko zmysł smaku, ale też polepszając pracę organizmu.

Zmiany w jakości dostarczanego pokarmu oraz w sposobie przygotowania pozwalają uzyskać poprawę samopoczucia i często pozbyć się dokuczliwych objawów. Myślę, że lekarze przyszłości nie będą leczyć lekami, a odpowiednim pożywieniem. Wszyscy powinniśmy wziąć sobie do serca słowa Hipokratesa: Niech jedzenie będzie Twoim lekarstwem.