Medycyna chińska jest jedną z najstarszych praktyk medycyny ciała, umysłu i ducha. Istnieje od ponad pięciu tysięcy lat, rozwija się i ulepsza dzięki mądrości i filozofii Wschodu. W ostatnich kilkudziesięciu latach za sprawą współczesnych naukowców i badań EBM Tradycyjna Medycyna Chińska zyskała ponownie wielu zwolenników na całym świecie.
Medycyna chińska w praktyce to przede wszystkim zabiegi akupunktury i/lub moksoterapii, masaże Gua Sha oraz terapia żywieniem.
Tradycyjna Medycyna Chińska skupia się na człowieku jako całości: na jego stylu życia, nawykach żywieniowych, codziennych przyzwyczajeniach oraz kondycji fizycznej i psychicznej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zapobieganie dysharmonii organizmu.
W przeciwieństwie do współczesnej medycyny zachodniej, TCM nie leczy objawu, lecz szuka przyczyny, by po dotarciu do źródła problemu pomóc w zdrowieniu. Od wielu lat świat nieustannie odkrywa potencjał Medycyny Chińskiej w wielu przypadłościach ostrych i przewlekłych, w których leczenie objawowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Medycyna chińska i medycyna klasyczna nie są ze sobą sprzeczne, ich wspólnym celem jest skuteczne wyleczenie zaburzenia. Do tego celu zbliżają się jednak innymi drogami, wykorzystując inne sposoby myślenia i podejmując inną perspektywę. W medycynie wschodu przyjmuje się, że każdy człowiek jest indywidualnością, dlatego nie ma jednego, uniwersalnego lekarstwa dla wszystkich. Zalecenia, które sprawdzają się w przypadku jednej osoby, wcale nie muszą być dobre dla innej, nawet jeśli obie żyją w tym samym czasie i miejscu. Celem holistycznego podejścia do człowieka jest wyprowadzenie z organizmu dysharmonii, która jest przyczyną pojawiających się w nim sygnałów zwanych objawami chorobowymi. Można to osiągnąć poprzez wprowadzenie zmian w stylu życia i żywienia, wykorzystując dobrodziejstwo ziół, oraz zabiegi akupunktury, moksy, masaże Gua Sha czy też bańki.
Diagnoza w TCM opiera się przede wszystkim na “zobaczeniu” człowieka. Fundamentalne jest badanie pulsu i oglądanie języka. Ważnym elementem badania diagnostycznego jest szczegółowy wywiad, który dotyczy wielu aspektów zdrowia i stylu życia. W diagnozowaniu według TCM dążymy do znalezienie przyczyny dysfunkcji wynikających często z naszej urodzeniowej konstytucji, codziennych nawyków i przyzwyczajeń, z naszego sposobu żywienia, stylu pracy oraz sposobów radzenia sobie z tzw. stresem dnia codziennego
Jedyne o co musisz zadbać, to około 1,5 godziny wolnego czasu – właśnie tyle najczęściej trwa pierwsza wizyta. Celem pierwszego spotkania jest przeprowadzenie badania diagnostycznego – dopiero na jego podstawie podejmujemy dalsze działania. Jest to badanie pulsu, oglądanie języka, wywiad. Ponadto, do postawienia pełnej diagnozy TCM często stosuję badanie palpacyjne brzucha metodą Hara – badanie dotykiem.
Pierwsza wizyta pacjenta to również zalecenia dietetyczne i zawarcie tzw. kontraktu, aby zaplanować dalszy przebieg terapii.